Karadenizli Şarkıcı Kazım Koyuncu Vefat Etti...

Rock'n Roll Forever!
Long Live Metal!

Moderatörler: prison, kelle, Soilworker

Açık yürek

Cmt Haz 25, 2005 3:18 pm

Karadenizli şarkıcı Kazım Koyuncu (33), uzun süredir kanser tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde hayatını kaybetti.
Kazım Koyuncu için yarın, 27 Haziran'da yapılması planlanan ve Koyuncu'nun da adının geçtiği ''Hey Gidi Karadeniz'' konserinin gerçekleştirileceği Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda tören düzenlenecek.
Koyuncu'nun cenazesi, daha sonra toprağa verilmek üzere memleketi Hopa'ya götürülecek.

TÜRKİYE'NİN İLK LAZ-ROCK GRUBUNU KURMUŞTU

Yakalandığı kanser hastalığı sonucu bugün İstanbul'da vefat eden Karadenizli genç şarkıcı Kazım Koyuncu, Türkiye'nin ilk laz-rock grubunu kurmuştu.
Hopa'da 1972 yılında doğan Koyuncu, müziğe ortaokul birinci sınıfta mandolin çalarak başladı.
İstanbul'a üniversite eğitimi için geldikten sonra müzikle yoğun olarak uğraşan Koyuncu, 1992'de profesyonel müzik yaşamına geçti.
Türkiye'nin ilk laz-rock grubu olan "Zuğaşi Berepe"yi kuran Koyuncu, bu grupla 1995'te "Va Mişkunan" (Bilmiyoruz), 1998'de de "İgsaz" (Gidiyor) isimli albümleri yaptı.
Koyuncu, 1998'in sonunda "Zuğaşi Berepe"nin dağılmasının ardından tek başına müziğe devam etti ve "Salkım Söğüt" isimli projelerin ikincisinde 3 şarkıyla yer aldı.
Kazım Koyuncu, 2001 yılında ilk solo albümü "Viya"yı çıkardı.
Daha sonra bir TV kanalında yayınlanan ve çok sevilen "Gülbeyaz" adlı dizinin hem müziklerini yapan, hem de dizinin bazı bölümlerinde oyuncu olarak görev alan Koyuncu, "Sultan Makamı" dizisinin de müziklerini hazırladı.
İkinci solo albümü "Hayde"yi Nisan 2004'te çıkaran Koyuncu, yaklaşık 6 aydır kanser hastalığıyla mücadele ediyordu.

KANSERLE MÜCADELESİNİ ANLATMIŞTI

Karadenizli şarkıcı Kazım Koyuncu, vefatından önce tedavi gördüğü VKV Amerikan Hastanesi'nde geçtiğimiz nisan ayında düzenlenen "Çernobil'in Etkileri ve Hasta Hakları" konulu panelde kanserle mücadelesini anlatmıştı.
Koyuncu, o dönem "4 aydır kanserle mücadele ettiğini ve kanserin özgürlüğünü kısıtladığını" ifade ederek, "kanseri kanser olmayanların anlamayacağını" vurgulamıştı.
Genç şarkıcı Koyuncu, konuşmasında şunları kaydetmişti:
"Duyarlı bir sanatçı olarak dertleri hissediyordum. Kanser de oldum artık. Ben kanserden çok korkan bir insandım. Kanserim ve korkmuyorum. Sadece beni sevenleri ve özgürlüğümü düşünüyorum. Ölüm küçük bir şey, ama hastalık sizin özgürlüğünüzü sınırlıyor."

(milliyet)
Nuray Şakar

Açık yürek

Cmt Haz 25, 2005 4:01 pm

Güneşin oğluydu, güneş gibiydi ışıl ışıl sımsıcak. Şimdi güneş oldu. Gerçekten ne diyeceğimi nasıl diyeceğimi bilemediğim bir an. İlk önce ailesine, grup arkadaşlarına ve tüm sevenlere başınız sağolsun demek en iyisi. Kazım Koyuncu adam gibi adamdı, gerçek sanatçı kimliğine sahip, iyilik sever ve çok dürüst bir dosttu. Ben Kazımı hafızam yanıltmıyorsa 98 yılında tanımıştım ve bir organizasyon için kendisi ile bir kaç kez bir araya gelmiştik. Onun gibi birini kaybetmek bu ülke için ciddi kayıp. Evet kazım popüler biri değildi çünki kendisi populizme karşı idi, çok hassas ve inanılmaz sevgi dolu bir dosttu. Kazım için yazacak çok şey var ama bıçak kalbi delince zor. 27 Haziranda İstanbulda olan herkezin Acık Havada Yapılacak Organizasyona katılması Kazımı mutlu edecektir. Huzur içinde uyu Kazım.....
En son Nuray Şakar tarafından Cmt Haz 25, 2005 9:01 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Nuray Şakar

Ali Nazik

Cmt Haz 25, 2005 6:15 pm

bütün sevenlerinin başı sağolsun
seni asla ama asla unutmayacağız kazım abi :cry: :cry: :cry: :cry:
Paylasmanin asaleti hic bir zaman bencilligin cirkinligine tercih etme ve öyle bir arkadas secki sen onun icin ölümü düsünürken, o senin icin coktan ölmüs olsun.

Ali Nazik

Pzr Haz 26, 2005 11:12 am

Allah rahmet eylesin

Açık yürek

Pzt Haz 27, 2005 10:20 am

Kanser hastalığı nedeniyle önceki gün hayatını kaybeden Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu için dün Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nda tören düzenlendi.

Kazım Koyuncu için Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenen törene, dinleyicileri, ailesi, sanatçı dostları, sevenleri ve demokratik kitle örgütleri temsilcilerinin de bulunduğu binlerce kişi katıldı. Kazım Koyuncu'nun cenazesinin, sanatçı arkadaşlarının omzunda, alkışlar eşliğinde sahnedeki platforma yerleştirilmesinin ardından, tabutun üzerine Keşan, Hemşin poşusu, Trabzonspor'un renkleri ve çiçekler yerleştirildi. Açık Hava Tiyatrosu'nun sahnesine "Karadeniz Dev Bir Dalgadır, Özgür Bir Sudur" yazılı büyük boyda bir pankart asıldı.

Volkan Konak, Birol Topaloğlu, Grup Yorum, Şevval Sam, Cahit Berkay, Hülya Polat gibi çok sayıda sanatçı, Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, ailesi ve 6-7 bin seveni bir arada Kazım Koyuncu'yu son yolculuğuna uğurladılar.

Sahneye çıkan çeşitli sanatçılar birer konuşma yaparak Kazım Koyuncu'nun parçalarını seslendirdiler. Törende konuşan Volkan Konak konuşmasını, "Ben artık şarkı söylemek değil, ağlamak istiyorum" sözleriyle bitirdi. Şevval Sam da bir konuşma yaparak, ardından, Koyuncu ile birlikte seslendirdikleri "Koyverdin Gittun Beni" şarkısından bir bölüm seslendirdi.

Trabzonspor teknik sorumlusu Şenol Güneş "Güneş hergün nasıl batıp yeniden doğuyorsa inanıyorum ki Kazım'da yeniden doğacaktır" diye konuştu.

Koyuncu'nun hemşehrisi Şaban Ali Yaşaroğlu da, Çernobil faciasının yaşandığı dönemde yöneticilerin olayın üstünü kapadığını savunarak, "'Bu tehlike karşısında halkı uyarmayanları lanetliyorum. Çernobil faicası nedeniyle çok genç yaşta insanlarımız aramızdan ayrılıyor. Dünya Sağlık Örgütüyle de işbirliği içinde, bölgede kanser araştırma laboratuvarı kurulsun. Erken tanı ve tedavi için bölgede yaşayanlar taramadan geçirilsin" dedi.

Birol Topaloğlu ise, "Dido Nana" şarkısının bir bölümünü, Koyuncu'nun sevenleriyle birlikte seslendirdi. Çok sayıda sanatçının katıldığı törende konuşmaların ardından Kazım Koyuncu'nun ilk grubu olan "Zugaşi Berepe" grubunun tüm üyeleri sahneye çıktı. Kazım Koyuncu'nun babası Cavit Koyuncu da sahneye çıkarak, herkese teşekkür edip, "Hepiniz benim çocuklarımsınız" dedi.

Koyuncu'nun cenazesi dostları tarafından alınarak cenaze arabasına konuldu. Koyuncu'nun sevenleri, buradan . Yürüyüş boyunca tulum çalınırken, yürüyüşe katılanlar, "Katil Çernobil bu kaçıncı ölüm?" ve "Kazım Koyuncu ölümsüzdür'' şeklinde sloganlar attı.

Yapılan törenin ardından, Kazım Koyuncu'nun cenazesine katılanlar İTÜ Taşkışla binası önüne kadar cenaze arabası eşliğinde yürüdü. Yürüyüş esnasında cenazeye katılanların sayısı 10 bini bulurken, Kazım Koyuncu'nun fotoğrafları taşındı ve yürüyüş boyunca tulum çalındı. Yürüyüşe katılanlar, "Yaşasın Halkların Kardeşliği", "Katil Çernobil bu kaçıncı ölüm?" ve "Kazım Koyuncu ölümsüzdür", "Katil devlet hesap verecek" şeklinde sloganlar atarak Karadeniz'de Çernobil'in neden olduğu kanser vakalarına karşı tepki gösterdi.

Cenaze arabasının gitmesinin ardından, sloganlar atarak Taksim'e kadar yürümeye devam eden Koyuncu'nun sevenleri, Galatasaray'da Koyuncu'nun albümlerinin çıktığı müzik firması önünde toplandı. Etraftaki müzik marketlerinde Koyuncu'nun parçalarını çalarak destek vermesi ile kalabalık hep bir ağızdan Koyuncu'nun "Didou nana" şarkısını söyledikten sonra yumruklarını havaya kaldırarak bir dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra dağıldı.

Genç sanatçı köyünde defnedilecek

Koyuncu'nun cenazesi, daha sonra uçakla Trabzon'a gönderildi. Trabzon Havaalanı'na getirilen cenazeyi, Koyuncu'nun yakınları, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, Trabzon'un Maçka İlçesi Belediye Başkanı Ertuğrul Genç, Artvin'in Hopa İlçesi Belediye Başkanı Yılmaz Topaloğlu ve sevenleri karşıladı.

Uçaktan alınarak minibüse konulan tabutun üzerine önce bordo-mavi bayrak, ardından da Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu tarafından Kazım Koyuncu'nun adının yazıldığı ''61'' numaralı forma konuldu.

Koyuncu'nun cenazesi, bir dakikalık saygı duruşunun ardından karayoluyla memleketi Artvin'in Hopa İlçesi'ne gönderildi.

Kazım Koyuncu için, bugün Hopa Belediyesi önünde tören düzenlenecek. Cenaze, Merkez Camii'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Yeşilköy Köyü'ndeki aile mezarlığında toprağa verilecek.

Koyuncu, akciğerindeki tümör nedeniyle 6 aydır kanser tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde dün yaşamanı yitirmişti. Karadeniz'de çok sayıda insanın yaşamına mal olan Çernobil faciasına karşı mücadele edenler arasında yer alan Kazım Koyuncu, Amerikan Hastanesi'nde kanser tedavisi gördüğü sırada, geçtiğimiz Nisan ayında düzenlenen "Çernobil'in Etkileri ve Hasta Hakları" konulu panele de katılarak şunları söylemişti: "Duyarlı bir sanatçı olarak dertleri hissediyordum. Kanser de oldum artık. Ben kanserden çok korkan bir insandım. Kanserim ve korkmuyorum. Sadece beni sevenleri ve özgürlüğümü düşünüyorum. Ölüm küçük bir şey, ama hastalık sizin özgürlüğünüzü sınırlıyor"

(mynet)
Nuray Şakar

Dön Rock/Metal

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir